Specilialist/ă în protecție civilă (emvt) Chișinău, Comrat, Soroca

Societatea de Cruce Roşie din Republica Moldova
Oraș: Chișinău
Studii: Universitate
Experiența de munca: De la 1 an
Salariu: Nespecificat
Program de muncă: Full-time
Locul de muncă: În locația angajatorului
Societatea de Cruce Roșie din Moldova (urmează SCRM) este o organizatie non-guvernamentală, non-profit, apolitică și funcționează în baza Convențiilor de la Geneva din 1949, Decretul Președintelui Republicii Moldova Nr. 234/1992 din 01.12.1992, Legea nr. 139 din 10.05.2001 privind "Societatea de Cruce Roșie din Moldova" este Statutul Crucii Roșii și Statutul Mișcării Internaționale de Cruce Roșie și Semiluna Roșie. Actualmente SCRM se află într-o perioadă de dezvoltare intensă și, datorită partenerilor Societății, suntem implicați în mai multe proiecte umanitare. În scopul realizării proiectelor suntem în căutare de persoane profesioniste în domeniu.
În procesul de dezvoltare de parteneriate și implementare a programelor în legătură cu dezvoltarea departamentului Management dezastre suntem în căutare de colegi noi.

Denumirea postului: Specilialist/ă în protecție civilă (Filiala)
Locație: Filiala Chișinău, Filiala Soroca, Filiala Comrat;
Program de lucru: Full-time 5/2, orele 9.00 – 17.30, pauză de masa 30 min
Experiență: minim 2 ani în domeniu;
Subordonare: Directorul de Filială;

Responsabilități principale:
- Sprijinirea directorului de filială în organizarea, gestionarea și monitorizarea a activităților legate de Echipele mobile de voluntari pentru răspuns la crize (în continuare EMVT);
- Întocmește lunar/trimestrial și anual și prezintă rapoarte compilate către Directorul de filială și Coordonatorul Management al Dezastrelor din organul Central;
- Colectează, înregistrează și actualizează în mod regulat baza de date EMVT;
- Organizează conform planurilor spre aprobate desfășurarea și urmărirea implementării la timp a activităților EMVT, în coordonare cu Coordonotorul Management Dezastre din oficiul central;
- Sprijină procesul de mobilizare a EMVT-urilor în situații de urgență/dezastre prin adunarea liderilor și a membrilor echipei în situații de urgență conform standardelor;
- În strânsă colaborare cu autoritățile locale, desfășoară sesiuni de informare cu privire la activitățile filialei și acțiunile ulterioare ce se referă la managementul dezastrelor, dar și pentru cazuri de urgență.
- Coordonarea activităților cu coordonatorul de proiect (management dezastre) din cadrul Oficiul central;
- Asigură colaborarea cu organele Administrației Publice Locale în privința implementării Proiectului/Programului;
- Acordă suport Directorului de filială în identificarea, la necesitate, a locului autorizat de depozitare și păstrare a ajutorului umanitar, prin colaborarea cu organele APL;
- În caz de necesitate substituie Directorul de filială în Punctul Teritorial de dirijare în situații excepționale.

Studii: studii superioare va constitui un avantaj, de preferință în administrare publică, securitatea antiincendiară, protecție civilă, inginerie, militare, drept.

Calificări și abilități personale:
- experiență în protecție civilă, răspunsul la urgențe, nivel executiv în managementul dezastrelor;
- experiență în cadrul proiectelor (pregătire-organizare-evaluare) prezintă avantaj;
- experiență profesională în sectorul umanitar prezintă avantaj;
-cunoașterea avansată a limbilor română, rusă (engleză, va constitui un avantaj);
-permis de conducere cat. ”B”, experiență practică de conducere a automobilului, minim 3 ani.
-disponibilitate de a călători în interes de serviciu atât pe teritoriul țării cât și în afara țării.

Ce oferim:
-Salariu motivant, plătit la timp;
-Experiență internațională într-o echipă de profesioniști;
-Instruire online și offline.
-Participarea la reuniri internaționale (conferințe, workshop-uri).

Persoanele interesate sunt rugate să-și trimită CV-urile la hr.office@redcross.md cu indicarea în subiectul e-mailului a poziției pentru care optați pentru ”Specilialist/ă EMVT” specificând filiala. Dacă sunteți pasionat de a conduce schimbări pozitive prin practici incluzive și implicarea comunității și îndepliniți cerințele prezentate mai sus, vă încurajăm să aplicați pentru această oportunitate interesantă la Societatea de Cruce Roșie din Moldova. Data limită de aplicare a CV-ului este de 27 iulie, 2024.
Telefon:
068270077
Persoana de contact:
Oxana Ciobanu
Atașează CV-ul CV de pe site
Atașează CV-ul

Indicați Nume și Prenume

Ai un CV pe site? Intră
Trimite CV-ul

Alegeți jobul

Adaugă o scrisoare de intenție
Închide
Felicitări,
CV-ul tău a fost trimis cu succes! 🥳
Închide